Ieoh Ming Pei – I.M. Pei

Ieoh Ming Pei, 1917 yılında Çin’in Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde doğdu. Pritzker Mimarlık Ödülü kazanan Çinli bir mimardır. Üniversite öğrenimi görürken Amerika’ya geldi ve modern mimarinin en iyi mimarlarından biri oldu.

Pei, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pennsylvania Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi almadan önce ilk eğitimini Hong Kong’taki St Paul Koleji’nde aldı. Sonrasında da Şangay’daki St John Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. 1940’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden B.A. mimarlık diploması almaya kazandı. Ayrıca Ieoh Ming Pei Harvard Tasarım Okulu’nda okuduktan sonra Princeton, New Jersey’deki Milli Korunma Araştırma Komitesi’ne üye oldu. Pei, 1946 yılında mimarlıkta master derecesini kazandı. Harvard Fakültesinde yardımcı profesör oldu. 1954 yılında da Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu. 1955 yılında Pei kendi şirketini kurdu. leoh Ming Pei 1990 yılında çalışmalarını tamamlayıp emekli oldu. Pei’nin iki çocuğu kendisi gibi mimardır. Toplamda dört çocuğu vardır.

Ieoh Ming Pei, çalışmalarında Kayaç, beton, cam ve çelik kullanıyor. Pei, dünyanın değişik yerlerinde ortaya koyduğu eserleri ile, 20. yüzyılın önde gelen mimarları arasında yerini alıyor.

Ieoh Ming Pei Eserleri

Ulusal Sanat Galerisi
John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi
Louvre Piramidi
Çin Bankası Kulesi
İslam Eserleri Müzesi, Doha

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*